Dietetyk Łódź

Poniedziałek - Piątek : 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela : 09:00 - 14:00
dietetyk łódź Mleko w diecie człowieka

Cała prawda o mleku w diecie człowieka

Cała prawda o mleku w diecie człowieka

Wydaje się, że trudno zaprzeczyć temu, że nabiał – a w szczególności mleko – jest jednym z najważniejszych elementów diety każdego człowieka. Okazuje się jednak, że nie brakuje przeciwników tej teorii. Czy jednak mleko w każdym przypadku i w każdej ilości jest zdrowe i bezpieczne? Teoretycznie jest ono bardzo bogate w białko, a do tego pomaga przyswajać wapń. Jednak i w tym wypadku należy zachować umiar.

Mylą się zarówno osoby, które bezgranicznie wierzą w moc mleka, jak i ci, którzy widzą w nim składnik, który należy ograniczać, i to nawet w wieku niemowlęcym i dziecięcym, zamieniając go na specjalne mleko modyfikowane. Ale odstawmy na bok kwestię dzieci, która jest bardziej skomplikowana, zobaczmy natomiast jak wygląda potrzeba spożywania mleka w diecie osoby dorosłej.

Korzyści z picia mleka

  • mleko to produkt bogaty w białko, a ono potrzebne jest nie tylko dzieciom i młodzieży, ale również dorosłym, jeśli chcą oni długo cieszyć się zdrowymi zębami, mocnymi kośćmi oraz profilaktyką osteoporozy. Warto zaznaczyć, że mleko ma przyswajalność białka na poziomie ok. 80%,
  • przetwory mleczne to skuteczna propozycja dla osób odchudzających się,
  • wedle badań ryzyko zachorowania na raka piersi zmniejsza się aż o 40%, jeśli kobiety piją mleko (a dokładniej przyswajają dużo wapnia i witaminy D),
  • produkty mleczne to zdrowy środek zapobiegający infekcjom.

Dlaczego należy uważać na mleko?

  • mimo dużej zawartości wapnia, znajduje się tu fosfor, czyli składnik utrudniający jego wchłanianie,
  • układ pokarmowy dorosłego różni się od dziecięcego – przestaje rozkładać zwierzęce białko,
  • dorosły człowiek nie potrzebuje aż tak dużo białka, ile znajduje się w mleku – okazuje się ono trudne do strawienia,
  • jest produktem wywołującym alergie.

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, rozstrzyga ten spór, stając po stronie mleka. W racjonalnych ilościach nie trzeba obawiać się negatywnych skutków – przynajmniej do momentu, w którym nie zaczniemy obserwować objawów nietolerancji laktozy, czyli wzdęć, bólu brzucha lub biegunki. W takim wypadku najlepiej sięgać po ukwaszone produkty mleczne, w których laktoza jest rozkładana przez bakterie odpowiadające za fermentację mleka.

Kontakt z Dietetykiem

Mleko w diecie człowieka - dietetyka łódź
Partnerzy Firmy

Inne Porady Dietetyka

Orkisz w diecie człowieka

Bardzo ciekawy temat traktujący o zastosowaniu orkiszu i produktów go zawierających. Niewiele osób wie jak szerokie może on mieć zastosowanie w naszej diecie

Przeczytaj„E” w produktach

Osoby dbające o dietę i chcące właściwie się odżywiać powinny koniecznie zapoznać się z tym artykułem dietetyka. Znadziecie Państwo w nim wiele przydatnych informacji.

PrzeczytajPrzepisy Dietetyczne

Warzywa pieczone w piekarniku

Soczyste, pełne aromatu warzywa pieczone z dodatkiem oliwy i delikatnych ziół. Pyszne na przekąskę na przykład podane z sosem czosnkowym.

Puree z dyni

Bardzo proste, wręcz banalne w przygotowaniu puree z dyni jest idealną wręcz bazą do zup, zapiekanek czy ciast. Bardzo ciekawy przepis.

Sałatka z pieczoną cukinią

Sałatka z pieczoną cukinią i fetą smakuje świetnie, do tego świeże warzywa, prażone pistacje i lekki winegretjest naprawdę pysznie.

Koktajl jagodowo - bananowy

Jagody i banan to doskonałe połączenie. Koktajl, który smakuje wyśmienicie i nie wymaga żadnego dosładzania, słodycz owoców jest wystarczająca.

Góra↑